• Свеж
RedTagCanada 2 ПАРЧИЊА BME280 3.3 V Модул I2C SPI 1.8-5V GY-BME280 Атмосферски Притисок Сензор GY-BME280-3.3 V Температура Влажност Сензор Модул, Прецизност Altimeter за Arduino
zoom_in

RedTagCanada 2 ПАРЧИЊА BME280 3.3 V Модул I2C SPI 1.8-5V GY-BME280 Атмосферски Притисок Сензор GY-BME280-3.3 V

DEN 479.76

Од стока
check Во продавницата

BME280, прецизноста сензор од , е лемење на ПХБ.Не само притисок и температура, овој сензор може да се измери влажност.Тоа го користи и I2 C и SPI (поддржува 3-, 4-жица SPI) интерфејс.Напон VDD главниот напон спектар : 1.71 V до 3.6 V. Притисок : 300-1100 h Pa; Температура : -40 до +85°C ; Влажност : 0-100% .Интерфејс : I2 C (до 3.4 MHz), SPI (до 10 MHz).На BME280 е следната генерација на сензори, и е надградба на BMP085/BMP180/BMP183 - со ниска височина на бучава од 0.25 м и истите брзо конверзија време.Тоа има исти спецификации, но може да користите или I2 C или SPI.Стандардно поставување на одборот; една електрична железница Vdd=Vdd_IO (лемење линк GS1), се повлече-up прозорци отпорници (R2, Р3) 10k, протокол селектор отпорник 0ohm (R1), за одвојување кондензатори 0.1 u F на двете напојување иглички Vdd една електрична железница Vdd=Vdd_IO (лемење линк GS1), се повлече-up прозорци отпорници (R2, Р3) 10k, протокол селектор отпорник 0ohm (R1), за одвојување кондензатори 0.1 u F на двете напојување иглички Vdd & Vdd_IO.Ако поврзете одбор на моќните шини VDD_IO 1.8 V и VDD 3.3 V бидете сигурни да го отстраните моќ железнички скокач GS1! BME280 Карактеристики : - Пакет 2.5 мм х 2,5 mm x 0.93 mm метален капак LGA - Дигитален интерфејс I2 C (до 3.4 MHz) и SPI (3 и 4 жица, до 10 MHz) - напон VDD главниот напон спектар : 1.71 V до 3.6 V VDDIO интерфејс напон спектар : 1.2 V до 3.6 V - Тековната потрошувачка 1.8 u A @ 1 Hz влажност и температура 2.8 u A @ 1 Hz притисок и температура 3.6 u A @ 1 Hz влажност, притисок и температура 0.1 u A во режим на спиење - Оперативен опсег -40..+85 C, влажност, 300..1100 h Pa - Влажност светло и сензор за притисок може да биде независно вклучено/исклучено Оваа прецизност сензор е најдобар ниска цена, прецизни, уреди со покажувач на решение за мерење на barometric притисок со ±1 h Pa апсолутна accuraccy, и на температура со ±1.0°C точност.Бидејќи притисокот се менува со височина, и притисокот мерења се толку добра, можете исто така да го користите како altimeter со ±1 метар точност.На BME280 е следната генерација на сензори, и е надградба на BMP085/BMP180/BMP183 - со ниска височина на бучава од 0.25 м и истите брзо конверзија време.Тоа има исти спецификации, но може да користите или I2 C или SPI.Пакет се вклучени : 2* BME280 Атмосферски Притисок Сензор за Температура Влажност Сензор Збег Правни општи услови : 1 - Ова не е бренд име на производ, тоа е високиот квалитет на компатибилен со Arduino производи 2-Логоа или Текст на чипови или одбор може да се разликуваат.

Вака можеби ќе ви се допадне..