• Свеж
DIY Комплет LM2596 Прилагодливи Напон Стабилизатор Прецизни Buck Чекор Надолу DIY Прилагодливи Напојување за Полнење
zoom_in

DIY Комплет LM2596 Прилагодливи Напон Стабилизатор Прецизни Buck Чекор Надолу DIY Прилагодливи Напојување за Полнење

DEN 729.60

Од стока
check Во продавницата

Напон : 1.23 V-35 V;општи текст : 3.2 V - 40 V.LM2596 содржи фиксна фреквенција осцилатор (150 KHz) и репер напон стабилизатор (1.23 V), и има совршена заштита коло, тековната ограничување, топлинска намалување на-оф коло и така натаму.Ова коло ја има предности на висока ефикасност и ниска топлина.Тоа може да се направи целосна употреба на различни неактивен трансформатори околу вас да се направи стабилен стабилен напон за напојување. 1. Функција : Тоа може да внесување на текст не-стабилна наизменични сегашните и излез прилагодливи напон.Неговиот минимум излезниот напон е 1.23 V и максимална излезна струја е 3А.LM2596 содржи фиксна фреквенција осцилатор (150 KHz) и репер напон стабилизатор (1.23 V), и има совршена заштита коло, тековната ограничување, топлинска намалување на-оф коло и така натаму.Ова коло ја има предности на висока ефикасност и ниска топлина.Тоа може да се направи целосна употреба на различни неактивен трансформатори околу вас да се направи стабилен стабилен напон за напојување. 2. Работен напон : LM2596 е префрлање на стабилизатор на напон и чекор надолу коло.Ве молиме да се осигурате дека влезниот напон е поголем од излезниот напон.Општи текст е 3.2 V - 40 V, и излез е 1.23 V-35 V. 3. Коло принцип?Не-стационарни AC напон текст на J1 беше коригирана од страна на д1-d4, Ц1 и Ц2 филтрирани како влезен напон на LM2596 излез стабилен DC напон од J2 преку LM2596. C3, C4 е излез филтер capacitance.R2 и LED2 претставуваат индикатор коло.LED1 е 8мм бела LED диода.Нејзината светлина може да грубо укажуваат на излезниот напон.Ако светлината е премногу светла, може да ја зголеми отпорноста на R2 правилно.L1 е посебен inductance, кој делува како енергетска конверзија.D5 е Schottky диоди, која игра континуирано улога во колото.C5 се меша коло.Излезниот напон на R1 и W1 може да се пресметува со следната формула : Vo=1.23(1+W1/R1) .

Вака можеби ќе ви се допадне..